Kuba Sienkiewicz jest jednym z najbardziej znanych polskich muzyków, wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów i kompozytorem. Sławę zdobył dzięki swoim utworom o tematyce społecznej, w których porusza tematy takie jak wolność, prawda, emigracja czy konflikty społeczne.

Sienkiewicz urodził się w 1964 roku w Warszawie, gdzie dorastał wraz z rodzeństwem. Już w młodym wieku zainteresował się muzyką, szczególnie rockiem. W 1981 roku wraz z grupą przyjaciół założył zespół o nazwie „Kult”, który szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce. W ciągu kilku lat Kult zdobył popularność dzięki swoim innowacyjnym tekstom i energetycznym koncertom.

W 1986 roku Sienkiewicz postanowił odejść z zespołu i rozpoczął solową karierę muzyczną. Jego pierwszy album, zatytułowany „Wyspa Gier”, ukazał się w 1987 roku i został entuzjastycznie przyjęty przez fanów. Sienkiewicz kontynuował swoją działalność solową, nagrywając kolejne albumy i odbywając trasy koncertowe.

W 1997 roku Sienkiewicz powrócił do Kultu, by wziąć udział w nagraniach albumu „Góra czterech wiatrów”. Od tego czasu zespół wielokrotnie zmieniał skład, a Sienkiewicz pełnił w nim rolę wokalisty i gitarzysty. Wspólnie nagrali kilka albumów, m.in. „Poligono Industrial”, „Hurry Up, Poland” czy „Ostatnia płyta”.

Jednak Sienkiewicz nie ograniczał się tylko do działalności muzycznej. W latach 90. zaczął także angażować się politycznie i społecznie. W 1996 roku założył fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która zajmuje się pomocą ludziom na wschodzie Polski i krajach ościennych. Sienkiewicz angażował się także w obronę praw człowieka i wolności słowa.

W ciągu swojej kariery Sienkiewicz nagrał wiele utworów, które stały się klasykami polskiej muzyki rockowej, takie jak „Arahja”, „Krew Boga”, „Do Ani” czy „Baranek”. Jego teksty poruszają tematy często tabu, takie jak homoseksualizm, emigracja czy ubóstwo. Sienkiewicz nigdy nie bał się krytykować władzy czy podważać konwencjonalnych wartości, co sprawiło, że stał się ważnym głosem opozycji.