Sikorki bogatki to małe ptaki należące rodziny Paridae. Są szeroko rozpowszechnione w Europie i Azji i można je znaleźć w różnych siedliskach, w tym w lasach, parkach, ogrodach, a nawet na obszarach miejskich. W okresie lęgowym bogatki budują gniazda w różnych miejscach, w zależności od dostępności odpowiednich miejsc i indywidualnych preferencji.

Ogólnie rzecz biorąc, bogatki wolą gniazdować w dziurach lub zagłębieniach znalezionych w drzewach lub ścianach. Wiadomo również, że korzystają z budek lęgowych lub budek dla ptaków zapewnianych przez ludzi, zwłaszcza na obszarach, na których brakuje naturalnych miejsc lęgowych. Sikory są oportunistyczne i wykorzystają każdą odpowiednią jamę, która jest wystarczająco duża, aby spełnić ich wymagania lęgowe, w tym opuszczone dziuple dzięcioła.

Bogatki mają niezwykłą zdolność przystosowania się do zmieniających się środowisk i korzystają z szerokiej gamy miejsc lęgowych w zależności od ich dostępności. Na obszarach miejskich często gnieżdżą się w budkach dla ptaków ogrodowych, balkonach i przestrzeniach dachowych, podczas gdy na obszarach wiejskich wykorzystują naturalne dziuple w drzewach, krzewach i żywopłotach. W niektórych przypadkach mogą nawet korzystać z nietypowych miejsc lęgowych, takich jak skrzynki pocztowe, doniczki na rośliny, a nawet kieszenie na płaszcze!

Na wybór miejsca lęgowego wpływa wiele czynników, w tym dostępność odpowiednich dziupli, obecność drapieżników i jakość otaczającego siedliska. Na przykład bogatki mogą unikać gniazdowania na obszarach, na których występuje wysoki poziom zakłóceń lub zanieczyszczeń lub gdzie istnieje ryzyko drapieżnictwa ze strony kotów, szczurów lub innych zwierząt.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca lęgowego bogatki zaczynają budować swoje gniazda. Samica bogatki wykonuje większość prac budowlanych, używając kombinacji mchu, trawy, piór i innych materiałów, aby stworzyć miękką, ciepłą wyściółkę gniazda. Samiec może pomagać w zbieraniu materiałów i karmieniu samicy, ale większość prac budowlanych wykonuje samica.

Więcej na temat zwyczajów sikorki bogatki przeczytasz na stronie: https://inspirujacydom.pl/sikorka-bogatka-wyglad-zywienie-i-symbolika/