Wśród wspinaczy i miłośników gór jest wiele wyzwań – od podboju poszczególnych szczytów, przez zdobycie sławetnych Siedmiu Szczytów (najwyższych gór na każdym z kontynentów), po takie cele jak Korona Gór Polski. Przygodę zaczyna się od dość niskich wzgórz, by ostatecznie stanąć na najwyższym szczycie – Rysach.

Korona Gór Polski to specjalna lista, obejmująca najwyższe szczyty 28 pasm górskich naszego kraju. Celem miłośników gór jest zdobycie wszystkich tych szczytów, jak również odwiedzenie najważniejszych i najciekawszych miejsc związanych z polską górską przyrodą i kulturą. Lista ta powstała na podstawie pomysłu Grupy 28, która w 1997 roku zainicjowała to przedsięwzięcie.

Do zdobycia Korony Gór Polski nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt ani techniki wspinaczkowe. Wystarczy kondycja, odpowiedni ubiór, mapy i kompas, a nade wszystko upór i determinacja. Jadąc na wycieczkę w góry, warto jednocześnie myśleć o zdobyciu kolejnego „diamentu” Korony. Oczywiście trzeba pamiętać, że każda wspinaczka, nawet na niski szczyt, wymaga odpowiedniego przygotowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Do Korony Gór Polski należą najwyższe szczyty poszczególnych pasm – od nizinnych Wzgórz Kaszubskich, przez górskie, ale niewysokie Góry Świętokrzyskie, po prawdziwie alpejskie Tatry. Są one zróżnicowane pod względem wysokości, trudności wejścia czy klimatu. W Koronie znajdziemy zarówno te łatwe do zdobycia jak Mogielicę (1170 m n.p.m.), jak i wymagające specjalistycznego sprzętu jak Rysy (2499 m n.p.m.).

Korona Gór Polski to niezwykle ambitne przedsięwzięcie, które z pewnością dostarczy mnóstwo niezapomnianych wrażeń i emocji. To również doskonała okazja do poznania przepięknych polskich gór, różnorodności przyrody, kultury i tradycji górskich regionów, a także sprawdzenia swoich własnych umiejętności i wytrzymałości.

Wspinaczka na szczyty z listy Korony Gór Polski to nie tylko ciała, ale także duchowy wysiłek. Wędrówka, męcząca, ale dająca ogromną satysfakcję, umożliwia nawiązanie bliższego kontaktu z naturą, a także pozwala na moment skupienia i zadumy. Szlaki prowadzą niekiedy przez dzikie, niezamieszkałe obszary, gdzie czas zdaje się zwalniać. Góry uczą pokory, pokazują, jak małym jest człowiek wobec natury, ale jednocześnie inspirują i motywują do dalszych działań.

Korona Gór Polski to marzenie wielu osób, które kochają góry i chcą je poznać na nowo, tym razem od najwyższych punktów. To wyzwanie jest jednak do zrealizowania, a satysfakcja z sukcesu jest niezapomniana. Na pewno warto spróbować, choćby dla uroku widoków, którymi obdarowywać nas będą nasze polskie góry.

Przeczytaj więcej na:https://meskimokiem.pl/jakie-szczyty-naleza-do-korony-gor-polskich-jak-zdobyc-lista-szczytow-mapa/.