Reto to kolejny przedstawiciel młodego pokolenia młodych i gniewnych raperów, którzy wdzierają się na scenę muzyczną wypierając starsze pokolenia muzyków. Reto a dokładnie Igor Bukalczyk urodził się w 1995 roku w Piastowi pod Warszawą. 

Pierwsze próby muzyczne

Pierwszy utwór nagrał z przyjacielem i opublikował na YouTubie w 2011 roku. Do 2016 roku należał do podziemnej wytwórni OV rec i wydawał mixtape’y. Dopiero w 2017 roku przebił się utworem „Tonight” i wydal pierwszy album „Kruk” który zajął 5 miejsce na liście OLIS. Tworzył utwory wraz z raperem Smolastym czy Quebonafide. 

Skandale

W przeciwieństwie do niektórych raperów Reto nie wdawał się w kłótnie z innymi raperami ale za to miał problemy z prawem i rzeczywistymi faktami na swój temat. Raper w trakcie rozwijania kariery pracował jako sprzedawca w sklepie odzieżowym co zostało nagłośnione. Raper musiał tłumaczyć się czemu w swoich kawałkach kreuje się na bogatą osobę a musi pracować w sklepie. 

Problemy prawne 

W 2016 roku youtuber Gargamel nagłośnił sprawę kradzieży utworu muzycznego, który Reto bez pozwolenia wykorzystał w swoim utworze. Kolejną wpadką artysty był fakt, że jego płyta nie jest legalnie wydana a funkcjonuje jako mixtape. Żeby uniknąć reperkusji prawnych raper sprzedawał płytę na stronie z informacją, że klienci kupują naklejkę zespołu a płyta jest dodatkiem.

bez pozwolenia wykorzystał w swoim utworze. Kolejną wpadką artysty był fakt, że jego płyta nie jest legalnie wydana a funkcjonuje jako mixtape. Żeby uniknąć reperkusji prawnych raper sprzedawał płytę na stronie z informacją, że klienci kupują naklejkę zespołu a płyta jest dodatkiem.