Coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowe styl życia, część tej filozofii to odpowiednie nawodnienie organizmu. Jednym z napojów, które zdobywa coraz większą popularność na świecie, jest woda owsiana. Woda owsiana jest napojem pochodzącym z ziaren owsa, które są oblewane wodą i pozostawiane do przesiąknięcia przez kilka godzin lub nawet przez noc.

Teraz pytanie pojawia się naturalnie: Jakie właściwości ma woda owsiana, jak ją zrobić i pić? Przeciwskazania są ważne i nie można ich lekceważyć. Woda owsiana jest bogata w minerały, witaminy, błonnik oraz antyoksydanty. Zawiera magnez, żelazo, cynk, fosfor oraz witaminy grupy B, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Dodatkowo, dzięki zawartości błonnika poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Przepis na wodę owsianą

Przygotowanie wody owsianej jest naprawdę proste. Wystarczy kilka łyżek ziaren owsa (ok. 50 gram) namoczyć w litrze wody i odstawić na około 8 godzin (można na całą noc). Następnie należy przecedzić wodę, otrzymując napój pełen dobroczyńskich składników. Do smaku można dodać miód, cynamon lub ulubione owoce.

Zalecenia

Woda owsiana jest polecana jako zdrowy napój do codziennego picia, który może zastąpić napoje typu sok czy kawa. Ze względu na swoje właściwości jest szczególnie polecana dla osób, które walczą z problemem przejedzenia, ponieważ błonnik zawarty w wodzie owsianej daje uczucie sytości. Ta cecha czyni ją idealnym rozwiązaniem dla osób na diecie. Dzięki zawartości magnezu pomaga ona także zwalczać stres i poprawia koncentrację.

Przeciwwskazania

Mimo jej licznych zalet, woda owsiana ma też pewne przeciwwskazania. Nie jest zalecana dla osób z nietolerancją glutenu, ze względu na zawartość tej substancji w ziarnach owsa. Dodatkowo, ze względu na zawartość błonnika, osoby z problemami żołądkowymi powinny wprowadzać ją do diety stopniowo.

Zatem, powracając do pytania: Jakie właściwości ma woda owsiana, jak ją zrobić i pić? Przeciwwskazania są niewielkie w porównaniu do korzyści, jakie zgłasza wiele osób pijących ją na co dzień. Woda owsiana jest zdrowym i łatwym do przygotowania napojem, który warto wprowadzić do swojej codziennej diety.