Jeżatka, czyli lipka pokojowa, to sprowadzony do Polski z Australii roślinny przybysz. Charakterystyczna dla swoich ciernistych liści, stanowi niebanalną i pozytywnie zaskakującą ozdobę każdej przestrzeni. Jeżatka nie tylko przyciąga swym egzotycznym pięknem, ale również oddaje atmosferę domowego ciepła i spokoju. Uprawa, pielęgnacja oraz hodowanie jej sadzonek, to kwestia, która może wydawać się problematyczna dla początkujących miłośników roślin. Ale czy na pewno? Jak pokazują doświadczenia wielu zapalonych ogrodników, tajemnice związane z hodowlą Jeżatki, wcale nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak zacząć swoją przygodę z Jeżatką?

Pierwszym krokiem w hodowli Jeżatki będzie oczywiście zakup samej rośliny, który zalecamy przeprowadzić w specjalistycznym sklepie ogrodniczym. Wybierając roślinę, warto zwrócić uwagę na stan jej liści oraz korzeni – powinny być one zdrowe i mocne. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego miejsca dla nowego podopiecznego. Jeżatka lubi jasne stanowiska, jednak bezpośredniego nasłonecznienia należy unikać, gdyż może to prowadzić do przesuszenia i uszkodzenia delikatnych liści. Decydując się na uprawę Jeżatki w domu, warto z góry zaakceptować, że to roślina o dość wolnym tempie wzrostu – jednak stanowi to jednocześnie jej dodatkowy walor, gdyż pozwala na długotrwałe cieszenie się jej niebanalnym wyglądem.

Jak dbać o Jeżatkę?

Pielęgnacja Jeżatki nie jest żadnym wyzwaniem. Podstawą jest utrzymanie stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża. Roślina ta nie lubi przesuszenia, ale równocześnie nie powinna być podlewana zbyt obficie. Idealne dla niej jest podlewanie umiarkowane, ale regularne. W okresie letnim warto to robić średnio dwa razy w tygodniu, natomiast zimą – raz na dwa tygodnie. Jeżatka nie jest wybredna, jeśli chodzi o rodzaj podłoża – dobrze rośnie zarówno na ziemi ogrodniczej, jak i na kompotach torfowych czy perlitowych. Warto jednak pamiętać, aby korzenie miały zapewnione odpowiednie warunki do oddychania, co uzyskamy, mieszając wybrany rodzaj podłoża z gruboziarnistym piaskiem.

Hodowanie sadzonek

Hodowanie sadzonek Jeżatki to doskonały sposób na rozmnażanie tej rośliny. Aby to zrobić, wystarczy odciąć zdrową sadzonkę (około 10 cm długości), umieścić ją najpierw w wodzie, a potem – gdy pojawią się korzenie – w podłożu. Jest to metoda prosta i skuteczna, która pozwala na uzyskanie nowych egzemplarzy bez konieczności inwestowania w dodatkowe rośliny.

Jeżatka czyli lipka pokojowa – uprawa, pielęgnacja, sadzonki to prawdziwa gratka dla miłośników nietuzinkowych roślin. Choć wymaga odrobinę troski i uwagi, daje w zamian wiele radości i satysfakcji z udanej uprawy. Wyjątkowy wygląd, ciekawe formy i wyraziste kolory to to, co najbardziej przyciąga fanów roślin doniczkowych.