Choć pojęcia “futryna” i “ościeżnica” często używane są zamiennie w środowisku budowlanym i remontowym, oznaczają one w rzeczywistości dwa różne elementy drzwi, które mają odmienne funkcje. Czy więc potrafimy rozróżnić futrynę od ościeżnicy? Czy znamy ich różnicę oraz znamy zastosowania? Sprawdźmy.

Futryna to element konstrukcyjny stanowiący oś drzwiową. Jest to część, nazywana też „zamkiem” drzwi, w której znajduje się otwór na wkładkę zamek. Futryna jest najważniejszym punktem mocowania skrzydła drzwiowego. Możemy spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami futryn: do drzwi pełnych i do drzwi przeszklonych. Futryny do drzwi pełnych są proste, najczęściej wykonane z drewna lub metalu, a ich kluczową częścią jest zamocowanie zamka. Futryny do drzwi przeszklonych są bardziej skomplikowane, podzielone na partie – górne przeznaczone na zamocowanie skrzydła, oraz dolne na których znajduje się szyba.

Ościeżnica z kolei, jest to element służący do zamocowania futryny w ścianie. Ościeżnica to także część drzwi, która służy do zamocowania futryny do otworu drzwiowego, posiada ona również funkcję uszczelniającą i izolującą. Ościeżnice są zazwyczaj wykonane z tych samych materiałów co futryna jednak mogą mieć odmienne dekoracje czy kolorystykę, aby bardziej pasować do stylu pomieszczenia.

Podkreślenia wymaga fakt, że futryna a ościeżnica to dwa zupełnie różne elementy konstrukcyjne drzwi, mimo że są one ze sobą ściśle powiązane. Futryna jest elementem, który bezpośrednio wpływa na funkcjonalność drzwi, na ich otwieranie i zamykanie. Z kolei ościeżnica ma na celu estetykę i styl, jednocześnie dbając o szczelność i izolacyjność drzwi. Bez obu tych elementów drzwi nie mogą prawidłowo funkcjonować.

Obecnie producenci drzwi oferują wiele różnych typów futryn i ościeżnic, dostosowanych do różnych stylów wnętrz i typów budynków. Możemy więc wybrać modele klasyczne, nowoczesne, a także te przeznaczone do konkretnych typów drzwi, takich jak drzwi przesuwne czy drzwi harmonijkowe. Znajomość różnicy pomiędzy futryną a ościeżnicą jest kluczowa przy wyborze odpowiednich drzwi do naszego domu lub mieszkania.

Futryna a ościeżnica to zatem dwa elementy, które mimo iż różnią się od siebie, są nierozerwalnie związane z drzwiami i niezwykle ważne dla ich prawidłowego działania. Znajomość różnicy między nimi oraz ich funkcji pozwoli na wybór odpowiednich drzwi, które nie tylko będą dobrze wyglądać, ale przede wszystkim będą prawidłowo działać i spełniać swoje podstawowe funkcje.

Miejmy także na uwadze, że odpowiednio dobrana futryna i ościeżnica przekładają się nie tylko na komfort użytkowania, ale także na żywotność drzwi. Nieprawidłowo dobrane elementy mogą prowadzić do szybszego zużywania się drzwi, a w rezultacie do konieczności ich wcześniejszej wymiany.

Podsumowując, zarówno futryna jak i ościeżnica są niezwykle ważne dla prawidłowego działania drzwi i wygody naszego mieszkania. Wiedza o różnicach między nimi pozwoli nam na bardziej świadomy wybór drzwi, a co za tym idzie – lepsze zrozumienie, jak dbać o nasze drzwi, aby służyły nam jak najdłużej.

Przeczytaj więcej na: https://domiremont.pl/futryna-a-oscieznica-roznice-i-rodzaje/.