Kiedy mamy na myśli niewielkich mieszkańców tropikalnej dżungli, jednym z najbardziej uroczych, jakie przychodzą na myśl, są marmozety. Te miniaturowe małpy żyjące w dżunglach Ameryki Południowej i Środkowej, zasługują na szczegółową analizę. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, zwinności i wyjątkowej urodzie, marmozety są często traktowane jako symbol dzikiej, tropikalnej natury.

Choć wyglądają jak urocze zabawki, są pełnoprawnymi przedstawicielami SSAKÓW z rzędu naczelnych, podobnie jak człowiek. Jest wiele gatunków marmozet, ale wszystkie są podobnej wielkości – zwykle nie przekraczają 30 cm długości, wliczając w to ich długie, puszyste ogony. Skóra na ich małych ciałach jest miękka i puszysta, a kolorystyka może być bardzo różna, w zależności od gatunku: od jednolitych, białych lub czarnych osobników, po tęczowo wybarwione, z czerwonymi, żółtymi, niebieskimi i zielonymi wstawkami.

Pomimo swojej miniaturowej wielkości, marmozety są niezwykle zręczne i zwinne. Dzięki długim, smukłym palcom mogą chwytać gałęzie drzew, a ich mała waga pozwala im poruszać się szybko i swobodnie pomiędzy liśćmi. Ich ogony, mimo że nie są chwytne, służą im jako balans, ułatwiając poruszanie się po drzewach.

Charakterystyczną cechą marmozetek jest ich społeczne zachowanie. Przebywają w małych grupach rodzinnych, w których jeden samiec i jedna samica są parą dominującą. Pozostałe członkowie grupy, to młode i młodsze rodzeństwo, które pomaga w opiece nad nowymi potomkami. W przeciwieństwie do innych małp, u marmozetek to ojciec bierze na siebie większość obowiązków związanych z opieką nad małymi – nosi je na plecach, karmi i uczy, jak poruszać się po drzewach.

Marmozety, pomimo swej urody i zwinności, nie są idealnymi zwierzętami domowymi. Ze względu na swoje naturalne potrzeby i instynkty, wymagają specjalistycznej opieki i dużo miejsca do swobodnej aktywności. Wielu chciałoby posiadanie marmozetki równać z posiadaniem psa czy kota, ale zdecydowanie mniej jest tych, którzy są gotowi podjąć się odpowiedzialności, jaką niesie za sobą hodowla tak niesamowitego, a zarazem wymagającego zwierzęcia.

Marmozety, te cudeńka z tropikalnej dżungli, jako małpy niewielkich rozmiarów o niesamowitej zwinności i słodkim wyglądzie, zasługują na nasz szacunek i ochronę. Dzikie, nieskrępowane, żyją w swoim naturalnym środowisku, oddając się codziennym aktywnościom: szukaniem pokarmu, opieką nad młodymi, zabawą. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby presja człowieka nie przyczyniła się do ich zagrożenia lub wyginięcia.