Nutritarianizm to styl odżywiania, który skupia się na spożywaniu żywności o wysokiej wartości odżywczej i minimalnym poziomie przetworzenia. Opiera się na filozofii, że jedzenie powinno dostarczać cenne składniki odżywcze, które promują zdrowie i zapobiegają chorobom.

Nutritarianizm został stworzony przez lekarza i badacza dr Joela Fuhrmana, który promuje ideę, że żywność może być potężnym narzędziem w walce z chorobami, takimi jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i nowotwory. Jego celem jest dostarczanie organizmowi pełnej gamy składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik, które są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Główną zasadą nutritarianizmu jest spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów i nasion. Dr Fuhrman promuje również ograniczenie spożycia produktów mięsnych, zwłaszcza czerwonego mięsa, oraz unikanie przetworzonej żywności, cukru i soli. Zaleca również unikanie sztucznych słodzików i tłuszczów trans.

W diecie nutritarianizmu większość kalorii pochodzi z warzyw i owoców, a reszta składników odżywczych pochodzi z roślin strączkowych, orzechów, nasion, pełnoziarnistych zbóż i zdrowych tłuszczów roślinnych. Dr Fuhrman zaleca również ograniczenie spożycia olejów, zwłaszcza tych o wysokiej zawartości nasyconych i tłuszczów trans.

Zaletą nutritarianizmu jest to, że skupia się na jedzeniu żywności naturalnej, niskokalorycznej i bogatej w składniki odżywcze. Ta dieta może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, obniżeniu poziomu cholesterolu, regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszeniu ryzyka wielu chorób przewlekłych. Badania naukowe sugerują, że nutritarianizm może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca, układ odpornościowy i funkcjonowanie mózgu.

Jednak warto pamiętać, że dieta nutritarianistyczna może wymagać większego zaangażowania w planowanie posiłków i świadome spożywanie odpowiednich składników odżywczych, aby zapewnić wystarczające dostarczenie białka, witamin i minerałów. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem tej diety.