Cyklamen to roślina ozdobna, która jest popularna w wielu domach i ogrodach. Można ją hodować w doniczkach, w ogrodach skalnych, w pojemnikach i w mieszaninach roślin. W tym artykule omówimy, jak uprawiać cyklamen, aby zawsze wyglądał pięknie i zdrowo.

  • Wybór miejsca i ziemi

Cyklamen najlepiej rośnie w miejscach, gdzie jest częściowe lub pełne zacienienie, takie jak pod drzewami lub w oknach skierowanych na północ. Powinien być również chroniony przed wiatrem. Cyklamen preferuje gleby, które są dobrze przepuszczalne, wilgotne i bogate w próchnicę. Warto wybrać specjalną ziemię do kwiatów doniczkowych, która zawiera dużo próchnicy.

  • Podlewanie

Cyklamen uwielbia wilgotne środowisko, ale należy uważać, aby nie przelać go zbyt często. Zwykle wystarczy podlewać roślinę raz w tygodniu, ale częstotliwość podlewania zależy od wilgotności powietrza i gleby. Należy unikać podlewania liści i kwiatów, ponieważ może to prowadzić do chorób grzybowych.

  • Nawożenie

Cyklamen potrzebuje regularnego nawożenia, aby utrzymać zdrowie i piękny wygląd. Najlepiej stosować nawóz płynny raz na miesiąc, ale warto wybierać preparaty specjalnie przeznaczone do cyklamenów.

  • Przycinanie

Aby utrzymać ładny kształt rośliny, warto przycinać ją raz na jakiś czas. Przycinanie polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów i liści. Należy uważać, aby nie uszkodzić zdrowych części rośliny.

  • Rozmnażanie

Cyklamen można rozmnażać przez nasiona lub podział kłącza. Najłatwiejszym sposobem jest rozmnażanie przez podział kłącza, który należy przeprowadzić wiosną lub jesienią. Kłącze należy delikatnie wykopać i podzielić na mniejsze części, każdą z nich posadzić w oddzielnej doniczce.