Nalewka z malin to tradycyjny polski napój alkoholowy. Przygotowuje się ją z suszonych lub świeżych malin. W zależności od preferowanego smaku, do nalewki z malin można dodać cukier, miód, mleczko kokosowe lub syrop klonowy.

Nalewka z malin doskonała na upały

Nalewka z malin to doskonały napój na upały. Ma właściwości orzeźwiające, a jej smak wspaniale komponuje się z letnimi przekąskami. Jest to także idealny napój dla osób dbających o linię, ponieważ zawiera dużo antyoksydantów. Nalewka z malin jest produkowana w wielu regionach Polski. Najbardziej znana jest nalewka z malin z Podlasia. Jej receptura jest bardzo prosta – wystarczą maliny, cukier oraz spirytus.

Nalewka z malin na spirytusie

Składniki: 1 kg malin 1,5 l spirytusu, 1,5 kg cukru, 1 cytryna, 1 l wody.

Przygotowanie: Maliny dokładnie oczyść i zblenduj. Przelej je do dużego garnka, dodaj cukier, spirytus, wodę i skórkę z cytryny. Dobrze wymieszaj i zagotuj. Przelej nalewkę do butelek i odstaw do lodówki.

Nalewka z malin na spirytusie będzie gotowa po dwóch tygodniach.

Nalewka z malin — przepis babci

Nalewka z malin to tradycyjny przepis naszych babć. Jest to napój alkoholowy, który powstaje z malin, cukru oraz spirytusu. Aromat malin doskonale komponuje się ze słodkim smakiem nalewki.

Składniki: 1 kg malin, 1 kg cukru, 1 l spirytusu.

Przygotowanie: Maliny umyj i osusz. Następnie zblenduj je na jednolitą masę. Do malin dodaj cukier oraz spirytus. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki. Przelej masę do butelek lub słoików. Nalewkę z malin przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.